czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Sposoby na usunięcie blizn na twarzy

Bardzo często w miejscu przerwania ciągłości tkanek pozostają nieestetyczne blizny. Problem ten jest szczególnie dokuczliwy, jeśli dotyczy widocznej partii ciała, której nie możemy ukryć pod ubraniem. Masz blizny na twarzy i chcesz się ich pozbyć? Sprawdź skuteczne sposoby!


Jak powstają blizny na twarzy?


Płytkie uszkodzenia zwykle goją się szybko i nie pozostawiają żadnych śladów. Jeśli jednak dochodzi do uszkodzenia głębokich tkanek, w miejscu rany często pozostają nieestetyczne blizny. Za proces gojenia odpowiada układ odpornościowy. W pierwszej kolejności powstaje skrzep, a kolejno strup. W miejscu ubytku zostaje wytworzona tkanka włóknista łączna, której zadaniem jest zasklepienie brzegów rany, oparzenia czy innego głębszego urazu. 

Niestety tkanka włóknista znacznie różni się od zdrowej skóry. Przede wszystkim jest bardziej zbita, a także słabiej ukrwiona. Ma też inny kolor i nie pełni takich samych funkcji jak nienaruszone obszary skóry. Na ostateczny wygląd dojrzałej blizny wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest wiek. Teoretycznie u osób młodych wszelkie uszkodzenia tkankowe powinny dobrze się goić i nie pozostawiać śladów. Jednocześnie jednak w młodym wieku obserwuje się wzmożoną produkcję kolagenu. Z tego powodu rany zwykle goją się szybko, ale niedostatecznie. Jest to jedna z przyczyn powstawania blizn potrądzikowych, do których przyczynia się także stan zapalny. 

Blizny na twarzy bywają bardziej zdeformowane niż na innych partiach ciała. Ma to związek m.in. z intensywną mimiką, która utrudnia swobodne gojenie. Na ostateczny wygląd blizn wpływa także sposób pielęgnacji skóry. Niedostateczna ochrona chorego miejsca, zdrapywanie strupków, czy zaniechania w kwestii dezynfekcji, a nawet stosowane kosmetyki i promienie słoneczne przyczyniają się do deformacji. Bliznom na twarzy często więc towarzyszą przebarwienia.  


Usuwanie blizn z twarzy za pomocą medycyny estetycznej


Współczesna medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które radzą sobie z różnymi rodzajami blizn. Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozwalających na pozbycie się blizn na twarzy są zabiegi laserowe, takie jak np.:

  • Laser CO2 – jest to ablacyjny laser frakcyjny, którego energia generuje kontrolowane, mikroskopijne uszkodzenia na poziomie głębokich warstw skóry właściwej i ablację naskórka. Wiązka światła laserowego nie oddziałuje na całą powierzchnię obszaru zabiegowego, a pozostawia wolne przestrzenie pomiędzy licznymi, niezwykle drobnymi uszkodzeniami. To z kolei inicjuje proces naturalnej przebudowy tkankowej. Powstają nowe włókna kolagenowe i fragmenty zdrowej tkanki, które stopniowo zastępują bliznę. 
  • Alma Harmony – jest to laser Er:YAG (frakcyjny erbowo-yagowy), który różni się od lasera CO2 przede wszystkim długością emitowanej fali. Jego energia dociera do poziomu maksymalnej absorpcji wody, która ją pochłania. Urządzenie to zwykle doskonale sprawdza się na obszarach twarzy, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa. Jednocześnie zabieg świetnie sprawdza się do usuwania blizn. 
    Do leczenia blizn na twarzy stosuje się również inne metody inicjujące reorganizację włókien kolagenowych. Do takich należą m.in. mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Pierwsza z metod polega na wprowadzeniu bezpośrednio do blizny substancji stymulującej odnowę tkanek. Z kolei mezoterapia mikroigłowa polega na jednoczesnym wytwarzaniu mikrourazów stymulujących przebudowę skóry. 


Usuwanie blizn na twarzy - jaką metodę wybrać?


Niektóre blizny mają charakter przerostowy (tzw. bliznowce), inne tworzą na powierzchni skóry wgłębienia. Sposób usuwania blizn zależy również od ich rozległości, a także wieku – znacznie łatwiej usuwa się blizny świeże, czyli takie, które mają maksymalnie kilka miesięcy. Niewielkie zmiany niekiedy ustępują po zastosowaniu specjalnych kremów i żeli. Najlepsze efekty przynoszą natomiast wymienione zabiegi, ale są to jedynie przykłady obecnie dostępnych możliwości w renomowanych klinikach.

Płytkich blizn często można się pozbyć za pomocą peelingów oraz innych zabiegów złuszczających. Z kolei te głębsze i starsze wymagają intensywniejszego postępowania. Wybór odpowiedniej metody zawsze powinien więc być poprzedzony fachową oceną konkretnych zmian.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.